plisy bielsko

Upały – jak sobie radzić?

Na ciepłe dni często wyczekujemy z niecierpliwością, jednak kiedy temperatura przekracza 30 stopni w cieniu, przekracza to granicę tolerancji u człowieka. W takie dni warto szczególnie uważać, gdyż zbyt mocne słońce grozi niebezpiecznymi konsekwencjami.

Jeżeli jesteśmy poza domem warto zadbać o odpowiednie ubranie, kapelusz okulary i butelkę wody (niekoniecznie bardzo zimnej). Warto jednak zadbać też o to, by upału nie wpuścić do mieszkania. Jak to zrobić?

Najlepszym sposobem na nadmierne upały są rolety zewnętrzne. To bardzo praktyczne rozwiązanie – nawet wyjeżdżając na przykład na dwutygodniowy urlop, dzięki zasłoniętym roletom, nawet największe upały nie nagrzeją zbyt mocno mieszkania.

Nie każdy jednak posiada takie rolety – jak w inny sposób chronić mieszkanie?

Przede wszystkim warto zawsze zamykać i zasłaniać okna w ciągu dnia. Nawet zasłonięcie firanką i zasłoną też się sprawdzi, podobnie jak rolety, żaluzje czy nawet plisy.  Na upały najlepiej sprawdzają się podgumowne, jednak ja takich nie posiadam, a mimo to również chronią przed upałem, jeżeli pamiętać o tym, by za każdym razem je zasłaniać.

W moim domu w ciągu lata okna zawsze otwierane są na noc, a na dzień z samego rana wszystkie okna zamykamy i osłaniamy. Jednak, otwierając w domu okna, zamykamy drzwi od pomieszczeń – osobiście nie lubię robić przeciągów nawet na chwilę. Jeżeli komuś to nie przeszkadza, można na przykład zrobić na chwilę taki przeciąg późnym wieczorem.

W upalne dni letni prysznic przyda się nawet kilka razy na dzień, a w lodówce zawsze powinna się znaleźć orzeźwiająca lemoniada. Przygotowanie takiej lemoniady nie jest czasochłonne, w upalne dni taka lemoniada to wręcz konieczność. Ja robię w ten sposób, że rozpuszczam w ciepłej wodzie cukier (trzcinowy) następnie mieszam tą ciepłą wodę z zimną wrzucam cytrynę (bez skórki) i kostki lodu i miksuję w blenderze. Jak wyjdzie zbyt mocna w smaku to można dolać więcej wody.

Dodaj komentarz