Styl skandynawski w Twoim mieszkaniu

styl skandynawskiPowstawał równolegle do modernizmu w latach trzydziestych dwudziestego wieku w krajach skandynawskich. Kojarzy się z prostotą, funkcjonalnością oraz… meblami IKEA. To dzięki tej sieci sklepów zyskał on sławę w Polsce oraz w całej Europie. Styl skandynawski to jednak wiele więcej.

Jego podstawową cecha są jasne barwy. Dominująca biel oraz pastelowe odcienie nadają wnętrzu czystości oraz rozjaśniają. W naszym kraju z pewnością będzie to zaletą, ponieważ połowa roku to jesienna i zimowa pogoda, częste szarugi i brak słońca. Ze stylem skandynawskim kojarzy się także surowe drewno (głównie buk, brzoza, tek) oraz inne naturalne materiały, jak choćby skóra zwierzęca. Charakterystyczna jest czysta linia oraz proste formy, a także elementy rzeźbiarskie. Minimalizm ten dobrze sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, a także w tych rustykalnych, stylizowanych. Nadaje wnętrzu przejrzystości i przestrzeni oraz przytulności i ciepła – dzięki oryginalnemu, misternemu zdobnictwu.

 

Styl skandynawski zyskał spore uznanie wśród znawców designu i wzornictwa. Jest także bardzo funkcjonalny. We wnętrzu małego polskiego mieszkania sprawdza się znakomicie. Proponuje wiele praktycznych rozwiązań, jak również daje wrażenie przestrzeni. Pozwala pomieścić wiele przy niedużej ilości miejsca, nie powodując przy tym wrażenia chaosu i nieporządku.

 

Drewno użyte w projektach jest zwykle bejcowane, olejowane lub woskowane. Korzysta się także wikliny. Omawiany styl charakteryzuje także wysoka jakość wykonania mebli oraz wzornictwa. Nie zawsze wiąże się ona z wysokimi cenami, chociaż niejednokrotnie rzeczywiście tak bywa. Przy odrobinie wyobraźni i polotu z pewnością urządzisz jednak samodzielnie wnętrze, w którym styl skandynawski wprowadzi ład, prostotę oraz niepowtarzalny klimat.

Dodaj komentarz