Styl industrialny w wyposażeniu mieszkania

XVIII w. Anglia. Rewolucja przemysłowa. Z przydomowych manufaktur i rzemieślnictwa zazwyczaj ręcznego, dzięki osiągnięciom techniki w postaci powstania pierwszej maszyny parowej na arenę wkracza ona… fabryka. Wyposażona w szereg urządzeń, pokręteł, odgłos machiny i pomp wprawionych w ruch, koła zębate, para, smary i oleje. Rozwój myśli technologicznej znajdował swoje odwzorowanie właściwie w każdej dziedzinie życia, począwszy od podniesienia jego standardów, rozwoju motoryzacji przemysłu po budownictwo, którego obraz nadal możemy spotkać w miastach opartych na pofabrykanckich budynkach.

Rozwój industrializacji wpłynął także na rozwój kultury, a także stanowił element inspiracji do powstania nowych nurtów i myśli ideowych- industrialu w muzyce, steampunku w literaturze i filmie, a także w branży modowej.

Styl industrialny w wyposażeniu mieszkania

W praktyce częstym elementem, który wprowadzany jest w stylizacji mieszkań w stylu industrialnym jest zaczerpnięcie detali z fabrykanckich przestrzeni. Elementy wzornictwa tamtej epoki współcześnie kompleksowo przeplatają się we sprzęcie i wyposażeniu wnętrz. W stylizowanych kuchniach i łazienkach z powodzeniem wykorzystywane są oczyszczone i zaimpregnowane ceglane ściany lub płytki fazowane, które w XX w. stanowiły higieniczne wykończenie magazynów lub podmiejskich stacji metr. Zachowane w bieli doskonale współgrają z surowym drewnem jesionowych blatów i podłóg, stalowymi konstrukcjami wsporników, uchwytów mebli lub stołowych nóg lub wyposażeniem emaliowanych naczyń czy szarości przejawiające się w tekstylnych dodatkach.

Oświetlenie w takich pomieszczeniach również ma ogromne znaczenie- przytulna barwa ciepło białej lampy oświetli przestrzeń i doda jej nieco przytulniejszego charakteru. Wybór lampy do salonu to także nie lada wyzwanie- lampy szynowe bądź linkowe ledy podwieszane na wybranej wysokości z zamontowanym z boku tranzystorem to doskonałe rozwiązanie jeśli lampa wisząca stanowi problem pod kątem instalacyjnym. Lampy stojące to także ciekawy element zarówno funkcjonalności, jak i dekoracji. Klosz zwisający ze statywu lampy z powodzeniem może pełnić rolę oświetlenia głównego.

Dodaj komentarz