Lampy stojące do nowoczesnego salonu

 

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym domu czy mieszkaniu. Jest to pomieszczenie wielofunkcyjne – przede wszystkim służy do przyjmowania gości, zatem warto postawić na reprezentacyjność przy aranżacji salonu. Z drugiej strony salon to miejsce, gdzie spędzamy czas wspólnie z rodziną przy grach, zabawach, czy też zażywamy relaksu z ulubioną książką w ręce i kubkiem pysznej kawy. Często w nowoczesnych wystrojach mieszkań, salon to również miejsce, gdzie spożywamy posiłki, ponieważ często to właśnie w salonie stoi stół jadalny.

Jak w każdym pomieszczeniu, tak samo i w salonie warto dobrze przemyśleć kwestię oświetlenia. Salon można podzielić na kilka tak zwanych „sfer”. Podstawowa sfera to oczywiście miejsce, gdzie ustawiona jest kanapa, fotele i ława, a naprzeciwko telewizor. Nowoczesne lampy stojące zazwyczaj znajdują miejsce w pobliżu kanapy. Lampa stojąca z abażurem pozwoli wprowadzić nastrojowy klimat podczas wieczoru z przyjaciółmi, z drugiej strony pozwoli na bezpieczny dla oczu wieczór z ulubioną książką w ręku. Podobny efekt otrzymamy stosując eleganckie kinkiety nad kanapą. Lampę stojącą z kolei można ustawić w przeciwległym kącie pomieszczenia – dla samego faktu dekoracji, lub po to, by jeszcze bardziej ograniczyć światło wieczorem – kinkiety jednak mogą dawać dosyć mocne światło, jeżeli zaś nie potrzebujemy dużej ilości światła, na przykład przy oglądaniu telewizji, lampka stojąca z pewnością całkowicie spełni swe zadanie.

Pozostałe „sfery” w salonie, to środek salonu, gdzie na przykład dzieci bawią się na podłodze (tę część również można oświetlić dodatkowo lampą stojąca, jednak zazwyczaj jest to centralna część, nad którą znajduje się lampa sufitowa, jest to więc dobrze doświetlone miejsce), często jest to także kąt ze stołem jadalnym (rzadko kiedy w obecnych czasach jadalnia to całkowicie osobne pomieszczenie), niektórzy w salonie organizują również kącik czytelniczy, bądź miejsce, gdzie mogliby trenować. W zależności, od tego, co dokładnie robimy, powinniśmy mieć możliwość dopasowania poziomu i rodzaju światła. Dlatego każda z danych „sfer” w salonie winna mieć swoje źródło świata. Można do tego wykorzystać nowoczesne lampy stojące, kinkiety czy też zwykłe lampki. Ewentualnie można również dodatkowo umieścić w salonie lampki, które mają mieć funkcje dekoracyjną (jako, że mówimy jednak o salonie) – na przykład na parapecie. Z kolei ciekawym pomysłem na salon jest również zamontowanie takich źródeł światła, które, będą doświetlać elementy dekoracyjne salonu (np. obrazy) eksponując je bardziej.

Dodaj komentarz