Jak wybierać abażury do lamp – 10 praktycznych porad

Jak wybierać abażury do lamp – 10 praktycznych porad

Abażury do lamp nadają wnętrzu charakterystycznego wyglądu i potrafią odpowiednio sterować oświetleniem, jego barwą czy natężeniem. Abażury pełnią również istotną rolę dekoracyjną we wnętrzach, dlatego ich prawidłowy dobór może stanowić klucz to stworzenia spójnej i odpowiedniej aranżacji.

Poniżej prezentujemy 10 praktycznych porad, które pomogą wam wybrać idealny abażur do własnego mieszkania.

1. Kolor abażuru

Abażury do lamp warto wybierać według kryterium kolorystycznego, tak by tworzyły spójną całość z pozostałymi dekoracjami pomieszczenia, lub by się z niego wyróżniały i stanowiły wyraźny punkt wystroju salonu, sypialni, kuchni i każdego innego pomieszczenia. W zależności od tego jaki efekt zechcemy osiągnąć powinniśmy wybierać abażury w kolorystyce stonowanej lub wyrazistej.

abażury do lamp

2. Abażur i podstawa lampy jako całość

W zależności od tego czy nasza lampa jest wysoka i wąska czy mała i szeroka, powinniśmy dobierać abażur tak, by tworzył on spójną całość z podstawą lampy. W przypadku abażurów wiszących warto zwrócić również uwagę na to, by nie był on zbyt głęboki, by nie zakrywał przełącznika światła.

3. Dopasuj abażur do wnętrza

Pozostawiając na moment kwestie kolorystyki, abażur do pomieszczenia powinien zwyczajnie pasować. Pamiętajmy, że inny model abażura sprawdzi się w przypadku lampki nocnej, a inny w lampie stojącej w salonie czy w kinkietach umieszczonych wzdłuż korytarza. Abażur musi współgrać z otoczeniem i nie może przeszkadzać z zwykłym, codziennym korzystaniu z pomieszczenia.

4. Rola abażurów

Abażury do lamp mogą pełnić role nastrojową lub funkcyjną w pomieszczeniach. Jeżeli chcemy by rozproszone światło nadawało wnętrzu nastroju i pomagało nam się relaksować, warto rozważyć użycie stonowanych kolorów, które lepiej rozpraszają światło, lub ciemniejszych odcieni dla lepszego nastroju. W przypadku zastosowania bardzo jasnych barw zyskamy funkcjonalny, maksymalny poziom oświetlenia wnętrza.

abażur do lampy wiszącej

5. Nie ograniczaj wielkości abażurów

Dobierając abażur do wiszącej lampy w salonie, warto zdać się na modne i pełne przepychu wzory i kształty, dla których inspiracją mogą być zamierzchłe lub całkiem nowoczesne dzieje. Dynamiczne kolory, kształty geometryczne lub nieregularne sprawdzają się dziś najlepiej w salonie lub jadalni. Duży abażur zwiększy poczucie przestronności w pomieszczeniu i świetnie wkomponuje się w pomieszczenie, kiedy zawiśnie, np. nad stołem.

6. Abażury sprawdzą się w każdym pomieszczeniu

Przełam konwenanse i wstaw abażur do swojej kuchni, łazienki, niech ozdabia lampy w korytarzu. Im bardziej niekonwencjonalna przestrzeń, tym ciekawszy efekt aranżacyjny możemy uzyskać, dlatego warto eksperymentować i sprawdzać, gdzie abażury do lamp sprawdzą się najlepiej.

7. Niech się wyróżnia

W zależności od pomieszczenia i naszych planów aranżacyjnych abażury mogą stać się centralną i wyróżniającą się dekoracją wnętrza. Ich kolory, faktura, kształt i rozmiar wysunięte na pierwszy plan będą nadawać wnętrzom odważnego charakteru.

8. Zadbaj o bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że każda żarówka się nagrzewa, dlatego abażur powinien być tak skonstruowany, by bezpośrednio kontaktu z żarówką nie miał żaden jego element.

abażury do lamp

9. Abażur dopasowany do lampy

Do dyspozycji mamy obecnie wiele rożnych kształtów abażurów, dlatego zanim się zdecydujemy na zakup, warto rozważyć, który z nich najlepiej będzie współgrał z lampą. Abażur do lampy powinien pasować do jej podstawy tak by tworzyły spójną całość.

10. Zrób to sam/a

Jeżeli trudno się nam zdecydować na konkretny model czy oferta dostępna na rynku do nas nie przemawia, zawsze możemy postawić na własnoręcznie zrobiony abażur do lampy. Może to być abażur materiałowy, przyozdobiony ręcznie robionymi dodatkami czy modne dziś, np. we wnętrzach w stylu skandynawskim abażury wykonane z papieru. W tym przypadku ograniczana nas jedynie nasza wyobraźnia, by stworzyć coś oryginalnego i niespotykanego nigdzie indziej.

 

Dodaj komentarz